O nás

Sklo, které znají až na Japonském císařském dvoře

Již mnoho let je firma Ladislav Ševčík jednou z nejváženějších sklářských firem na světě. Naše výrobky jsou předávány při oficiálních návštěvách státníků, prezidentů nebo členů císařských rodin. Skvosty z firmy Ladislav Ševčík jsou také mnohdy vyhledávány jako možnost „uložení“ finančních prostředků a zhodnocení tak vkladu v budoucnu jako tomu bývá u uznávaných uměleckých děl, mezi která díla z naší firmy jednoznačně patří.

Naše výroba je unikátní a jedinečná v přesnosti, jednotlivých detailech zpracování, které jsme dovedli k dokonalosti. Všechny technologie, broušení, rytí a pískování skla jsou výhradně založeny na ruční práci a citu každého z našich spolupracovníků.

Výrobky dokáží na první pohled upoutat svou hloubkou brusu, jemností a leskem. Vzhledem k náročnosti brusu a požadovaným nárokům na kvalitu, naše produkce není veliká.

„Snažíme se jen povýšit staré řemeslo ...“

Ladislav Ševčík

Krédem firmy Ladislav Ševčík je navazovat na staré tradiční techniky v tomto oboru, které v minulosti šířily slávu Českého skla. Tyto techniky dále rozvíjet, držet si hodnotu nejvyšší kvality a náročnosti dekorů zušlechťováni skla. Naše značka BOHEMIA CRYSTAL ŠEVČÍK je známá po celém světě, hlavně v Japonsku a Číně.

Historie

Když přišla sametová revoluce, nebylo Ladislavu Ševčíkovi ani třicet let, ale v jednom měl jasno: ve státním podniku Železnobrodské sklo, kde pracoval od vyučení, už dělat nebude. Chtěl totiž vyrábět sklo podle svých představ, svých návrhů a hlavně změnit technologii výroby. S manželkou Jitkou, uměleckou sklářkou a rytečkou skla, se rozhodli, že se pokusí se svým záměrem prosadit na trhu.

„Chtěli jsem pracovat jinak než ostatní. Posunout české sklo a jeho kvalitu dopředu. Připravovat omezené série. Tedy úplně jinak, než se to dělalo dřív, jinak, než se to dělá dosud.“

Jitka Ševčíková

První nápady se rodily v garsonce na sídlišti, za zdmi obloženými koberci, aby se nerušili sousedi. Přitom se po nocích předělávala stará kovárna na malou manufakturu.

„Na začátku jsme byli pro smích a nikdo nechtěl věřit, že způsobem, kterým jsme začali dekorovat sklo má vůbec smysl a že by vůbec mohlo být prodejné.“

Ladislav Ševčík

Naši myšlenku a ideu jsme prezentovali rodině proslulé sklářské firmy Rudolfa Hlouška. Na základě této myšlenky nám rodina pronajala prostory své krystalérie. Firma Rudolf Hloušek byla založena už roku 1930, znárodněna byla v roce 1948, za dobu její působnosti tu vzniklo mnoho geniálních kusů. Tyto výrobky nás oslovily a ovlivnily naší tvorbu.

Od prvopočátku jsme se začali výrazně odlišovat od klasického brusu a právě tím jsme zaujali japonskou klientelu – už roku 1992 jsme obdrželi zakázku pro japonský císařský dvůr, šedesát váz pro příležitost svatby japonské princezny. O dva roky později si nás povšimla také japonská televizní společnost NHK, natočila o nás pětačtyřicetiminutový film, a tím se nám zcela otevřel japonský trh. Výroba se orientovala na detail a jemnost brusu.

Od roku 2002 již firma produkuje výrobky ve své vlastní provozovně v Železném Brodě.

Historie Ladislav Ševčík

rok 1997

Současnost

Již 27 let vyrábíme broušený křišťál, od suroviny až po obal, vznikající v Čechách

V naší dílně pracujeme společně se svými spolupracovníky, odborníky s několikaletou praxí v oboru. Ti jsou absolventy umělecké školy sklářské, nebo jsou přímo vyučeni v oboru broušení a rytí skla. Celý kolektiv firmy již doplňují naši synové, Vojtěch a Ladislav.


Sídlo firmy a provozovna

Ladislav Ševčík
468 22 Železný Brod 579
50°38'17.1"N 15°15'41.9"E
Zobrazit na mapě


Prodejny

Preciosa Preciosa Flagship Store
Rytířská 29, 110 00 Praha 1
50°05'06.4"N 14°25'20.1"E
Zobrazit na mapě
Otevřeno: denně od 10:00 - 20:00
Web: Preciosalighting.com